O FILMIE
JAK POWSTAWAŁ / KIEDY PREMIERA
EFEKT MOTYLKA to opowieść o niezwykłej sile miłości i nadziei, o solidarności tysięcy ludzi, których połączyła potrzeba ratowania życia dziewczynki, chorej na rzadką nieuleczalną chorobę genetyczną – EB, która wiąże się z ciągłym powstawaniem otwartych ran i pęcherzy jak przy poparzeniu. Film jest wielowątkową relacją heroicznej walki 7-letniej Zuzi Machety i jej rodziny, z chorobą powodującą wszechobecny ból. Wielu nazywa Zuzię „małym motylkiem”, bo jej skóra jest wrażliwa jak skrzydła motyla. Po 7 latach walki z diaboliczną chorobą, pojawiła się nadzieja.
Pewnego wiosennego popołudnia Jarosław Szmidt - reżyser filmu zatrzymał się przed ekranem telewizora, widząc piękną, wzruszającą, i ujmującą dziecięcą prośbę o pomoc wówczas 7-letniej Zuzi Machety. Wtedy został przekonany, że w tej nieprostej historii niezwykle chorej i jednocześnie pogodnej dziewczynki o wdzięcznym uśmiechu, drzemie wielkie pozytywne przesłanie. Przesłanie, które powinno dotrzeć do szerokiej widowni. Pokazanie niezwykłej mocy ludzkich serc i ludzkiej odporności w sytuacji ciągłego zagrożenia, cytując małą inteligentną Zuzię - ”... jak się nie da to się da!”
Zdjęcia do filmu rozpoczęły się na wiosnę 2015 roku. Grupa zdjęciowa towarzyszyła dziewczynce i jej rodzinie przez 4 lata, rejestrując zarówno ważne momenty życia rodziny Machetów jak i codzienne sytuacje w kraju i za granicą, w których bohaterowie mimo wielkiej tragedii każdego dnia odkrywali swoje szczęście i dzielili się nim.
EFEKT MOTYLKA
KTO NAM POMAGA
LUDZIE I INSTYTUCJE, KTÓRE ZAANGAŻOWAŁY SIĘ W POWSTANIE FILMU
MOTYLARNIA NA POMORZU
tutaj kręciliśmy kreacyjne sceny do filmu
Gdzie szukaliśmy obrazów niezwykłej subtelności, ulotnego piękna i magii natury, która symbolicznie
i dosłownie otacza świat małej Zuzi.
FUNDACJA
to dzięki tej fundacji Zuzia mogła być leczona
Dzięki Fundacji - ludzie dobrej woli znaleźli miejsce, gdzie można było wpłacić pieniądze na terapię Zuzi i dzięki której cały proces leczenia mógł przebiegać bez zakłóceń.
KONSULTANT MERYTORYCZNY
fachowa pomoc
w zakresie żywienia dojelitowego
Ważnym elementem terapii i możliwości funkcjonowania chorych na EB jest karmienie przez sondę. Nie jesteśmy fachowcami w tej dziedzinie, więc potrzebowaliśmy merytorycznej konsultacji, której udzieliła Nutricia
TWÓRCY
& PRODUCENCI
reżyser, autor zdjęć, scenarzysta
JAROSŁAW SZMIDT
Operator obrazu i reżyser. Absolwent Wydziału Operatorskiego i Realizacji Telewizyjnej PWSFTViT w Łodzi. W 2011 roku jako operator, autor scenariusza i reżyser zrealizował pełnometrażowy film dokumentalny „Jan Paweł II Szukałem Was”, który w polskich kinach obejrzało blisko 400 tys. widzów. Doświadczenie zawodowe jako operator obrazu, zdobywał przy realizacji ponad kilkuset odcinków popularnych polskich seriali takich jak „Na dobre i na złe”, „Barwy szczęścia”, filmów telewizyjnych, spotów reklamowych. Zdobywca nagrody Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" Episkopatu Polski oraz laureat na Ischia Film Festival.
Alfa i Omega filma - twórca, który poświęcił "Efektowi motylka" 4 lata życia by móc dokumentować tę niezwykła historię.
montażysta
BARTOSZ PIETRAS
Członek Polskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej (EFA).
W latach 2007–2013 zasiadał w radzie dyrektorów Polskiego Stowarzyszenia Redaktorów (PSM). Wykłada montaż filmów w PWSFTviT w Łodzi. Zdobywca nagrody za najlepszy montaż na Krakowskim Festiwalu Filmowym. Jest laureatem polskiej nagrody ORŁY 2012.
W „Efekcie Motylka” jest tym, który pomaga nam by z setek godzin materiałów złożyć pełną emocji opowieść mieszczącą się z 90 minutach.
kierownik produkcji (zdjęcia USA)
ARTHUR CZERNIK
Specjalista ds. produkcji. Absolwent Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W latach 2017 - 2019 Dyrektor ds. produkcji audiowizualnych w Doradztwie Mediowym.
W „Efekcie Motylka” wziął na barki organizację najtrudniejszej części zdjęć
w USA finalnej sekwencji zdjęć podczas wizyty rodziny Machetów w Minneapolis. Znakomita organizacja zdjęć dała wspaniałe efekty w postaci bogatego materiału realizowanego zgodnie z bardzo napiętym, al
Realizator dźwięku
TOMASZ DUKSZTA
Twórca i współautor dźwięku takich filmów jak:
Listy do M2, Listy do M3, Planeta Singli, Planeta Singli 2.
Współpracował m. innymi z Andrzejem Wajdą, Jerzym Kawalerowiczem,
Jerzym Hoffmanem, Juliuszem Machulskim, Krzysztofem Krauze.
Nominowany do Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł za dźwięk
do filmu "Najlepszy" (2018) oraz do nagrody Academia Mexicana
de Artes Ciencias y Cinematograficas Ariel za dźwięk
do filmu "La Habitación" (2018).
W "Efekcie Motylka" zadbał o sound design i warstwę dźwiękową łącząc surowe materiały dokumentalne z planu z piękną muzyką Jana A.P. Kaczmarka.
KAMIL PRZEŁĘCKI
producent
Producent oraz kierownik produkcji filmowej; m.in.: "Król życia", reż J.Zieliński, "Po prostu przyjaźń", reż. F.Zylber, "Plan B" reż. K.Dębska. Wcześniej kierował produkcją takich filmów jak: „Katyń" (reż. A. Wajda), „Zemsta" (reż. A. Wajda), „Wyrok na Franciszka Kłosa” (reż. A. Wajda), „Statyści” (reż. M. Kwieciński), „Barbórka” (reż. M. Pieprzyca), „Król życia” (reż. J. Zieliński) i inne. Ekspert PISF. Wykładowca kierunków związanych
z filmem i mediami: WSF, GSF, WAJDA SCHOOL oraz UŚ WRiTV.
W "Efekcie motylka" pełni rolę spoiwa łączącego świat emocji i artystycznej wizji z formalnymi aspektami produkcji, koprodukcji i dystrybucji.
JAN AP. KACZMAREK
kompozytor muzyki
Wybitny kompozytor muzyki filmowej i teatralnej, laureat Oscara za ścieżkę dźwiękową do filmu "Marzyciel" (2005). Nominowany do Złotych Globów i nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej - BAFTA. Członek Amerykańskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej.
Dzięki muzyce i osobowości Pana Jana film "Efekt Motylka" uzyskał swój specyficzny ton emocjonalny, wyważony i delikatny. Prosząc Pana Jana o współpracę wiedzieliśmy, że bierzemy los na loterii. Szanse na sukces były tylko teoretyczne. A jednak - udało się i Pan Jan zechciał z nami przeżyć tę piękną przygodę.
MAGDALENA MOLAK -SZMIDT
koproducent /
kierownik produkcji 2015-2018
Producentka filmowa i teatralna, specjalistka ds komunikacji w obszarze kultury, polonistka.
Bez Magdy nie byłoby "Efektu motylka" . Dzięki jej determinacji, zabiegom organizacyjnym, podejmowaniu ryzyka produkcyjnego - udało się zarejestrować najcenniejsze materiały z lat 2015 - 2018 r. I choć w ostatniej fazie zdjęć produkcja zyskała format filmu kinowego - nadal w razie potrzeby jest gotowa do pomocy, by "wszystko się udało".
JULIA
MAISA
II kierownik produkcji
Absolwentka Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
W "Motylku" zaczynała od najprostszych działań pomocniczych jako asystent w pionie produkcji reżysera. Jako, że zdjęcia do filmu trwają długo zdążyła nabrać wprawy i dojrzeć do organizacji polskiej części zdjęć III fazy produkcji. Z racji wykonywanych prac przy materiałach filmowych - prawdopodobnie jest jedyną osobą oprócz reżysera, która tak dobrze zna materiał .