top of page
  • Facebook

EFEKT MOTYLKA

film dokumentalny

reż. Jarosław Szmidt

O FILMIE

O FILMIE

JAK POWSTAWAŁ / KIEDY PREMIERA

EFEKT MOTYLKA to opowieść o niezwykłej sile miłości i nadziei, o solidarności tysięcy ludzi, których połączyła potrzeba ratowania życia dziewczynki, chorej na rzadką nieuleczalną chorobę genetyczną – EB, która wiąże się z ciągłym powstawaniem otwartych ran i pęcherzy jak przy poparzeniu. Film jest wielowątkową relacją heroicznej walki 7-letniej Zuzi Machety i jej rodziny, z chorobą powodującą wszechobecny ból. Wielu nazywa Zuzię „małym motylkiem”, bo jej skóra jest wrażliwa jak skrzydła motyla. Po 7 latach walki z diaboliczną chorobą, pojawiła się nadzieja.

Pewnego wiosennego popołudnia Jarosław Szmidt - reżyser filmu zatrzymał się przed ekranem telewizora, widząc piękną, wzruszającą, i ujmującą dziecięcą prośbę o pomoc wówczas 7-letniej Zuzi Machety. Wtedy został przekonany, że w tej nieprostej historii niezwykle chorej i jednocześnie pogodnej dziewczynki o wdzięcznym uśmiechu, drzemie wielkie pozytywne przesłanie. Przesłanie, które powinno dotrzeć do szerokiej widowni. Pokazanie niezwykłej mocy ludzkich serc i ludzkiej odporności w sytuacji ciągłego zagrożenia, cytując małą inteligentną Zuzię - ”... jak się nie da to się da!”

Zdjęcia do filmu rozpoczęły się na wiosnę 2015 roku. Grupa zdjęciowa towarzyszyła dziewczynce i jej rodzinie przez 4 lata, rejestrując zarówno ważne momenty życia rodziny Machetów jak i codzienne sytuacje w kraju i za granicą, w których bohaterowie mimo wielkiej tragedii każdego dnia odkrywali swoje szczęście i dzielili się nim.

EFEKT MOTYLKA

FILM

"Efekt motylka" to historia o 7 -letniej Zuzi, chorującej na chorobę skóry EB.  Opowieść o miłości, nadziej, rodzinie
i wierze w szczęśliwe rozwiązanie. 

KTO NAM POMAGA

KTO NAM POMAGA

LUDZIE I INSTYTUCJE, KTÓRE ZAANGAŻOWAŁY SIĘ W POWSTANIE FILMU

EM - LOGO MOTYLARNI.jpg
MOTYLARNIA

MOTYLARNIA NA POMORZU

tutaj kręciliśmy  kreacyjne sceny do filmu

Butterfly on Branch

Gdzie szukaliśmy obrazów niezwykłej subtelności, ulotnego piękna i magii natury, która symbolicznie
i dosłownie otacza świat małej Zuzi.

SIEPOMAGA - LOGO.png
SIE POMAGA

FUNDACJA 

to dzięki tej fundacji Zuzia mogła być leczona

Handshakes

Dzięki Fundacji - ludzie dobrej woli znaleźli miejsce, gdzie można było wpłacić pieniądze na terapię Zuzi i dzięki której cały proces leczenia mógł przebiegać bez zakłóceń.

NUTRICIA - LOGO.png
NUTRICIA

KONSULTANT MERYTORYCZNY

fachowa pomoc
w zakresie żywienia dojelitowego

Microscope

Ważnym elementem terapii i możliwości funkcjonowania chorych na EB jest karmienie przez sondę. Nie jesteśmy fachowcami w tej dziedzinie, więc potrzebowaliśmy merytorycznej konsultacji, której udzieliła Nutricia

EB%252520POLKSKA_edited_edited_edited.jp

PARTNER PROMUJĄCY ŚWIADOMOŚĆ CHOROBY EB

pomaga propagować konieczność wsparcia chorych dzieci

Home Medical Equipment Installation

Bardzo istotna dla chorych na tę rzadką chorobę jest wiedza - o sposobach leczenia, o sposobach wspierania, pielęgnowania, o możliwościach systemowych.

TWÓRCY / PRODUCENCI

TWÓRCY
& PRODUCENCI

EM - JAROSŁAW SZMIDT - ZDJĘCIE 2.jpg

reżyser, autor zdjęć, scenarzysta

JAROSŁAW SZMIDT

Operator obrazu i reżyser. Absolwent Wydziału Operatorskiego i Realizacji Telewizyjnej PWSFTViT w Łodzi. W 2011 roku jako operator, autor scenariusza i reżyser zrealizował pełnometrażowy film dokumentalny „Jan Paweł II Szukałem Was”, który w polskich kinach obejrzało blisko 400 tys. widzów. Doświadczenie zawodowe jako operator obrazu, zdobywał przy realizacji ponad kilkuset odcinków popularnych polskich seriali takich jak „Na dobre i na złe”, „Barwy szczęścia”, filmów telewizyjnych, spotów reklamowych. Zdobywca nagrody Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" Episkopatu Polski oraz laureat na Ischia Film Festival.

Alfa i Omega filma - twórca, który poświęcił "Efektowi motylka" 4 lata życia by móc dokumentować tę niezwykła historię. 

BPietras.jpg

montażysta

BARTOSZ PIETRAS

Członek Polskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej (EFA).
W latach 2007–2013 zasiadał w radzie dyrektorów Polskiego Stowarzyszenia Redaktorów (PSM). Wykłada montaż filmów w PWSFTviT w Łodzi. Zdobywca nagrody za najlepszy montaż na Krakowskim Festiwalu Filmowym. Jest laureatem polskiej nagrody ORŁY 2012. 

W „Efekcie Motylka” jest tym, który pomaga nam by z setek godzin materiałów złożyć pełną emocji opowieść mieszczącą się z 90 minutach.

OSOBA - Arthur Czernik - FOTO - HI RES.j

kierownik produkcji (zdjęcia USA)

ARTHUR CZERNIK

Specjalista ds. produkcji. Absolwent Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W latach 2017 - 2019 Dyrektor ds. produkcji audiowizualnych w Doradztwie Mediowym.

W „Efekcie Motylka” wziął na barki organizację najtrudniejszej części zdjęć
w USA finalnej sekwencji zdjęć podczas wizyty rodziny Machetów w Minneapolis.  Znakomita organizacja zdjęć dała wspaniałe efekty w postaci bogatego materiału realizowanego zgodnie  z bardzo napiętym, al

unnamed.png

Realizator dźwięku

TOMASZ DUKSZTA

Twórca i współautor dźwięku takich filmów jak: 
Listy do M2, Listy do M3, Planeta Singli, Planeta Singli 2. 
Współpracował m. innymi z Andrzejem Wajdą, Jerzym Kawalerowiczem, 
Jerzym Hoffmanem, Juliuszem Machulskim, Krzysztofem Krauze. 
Nominowany do Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł za dźwięk 
do filmu "Najlepszy" (2018) oraz do nagrody Academia Mexicana 
de Artes Ciencias y Cinematograficas Ariel 
za dźwięk 
do filmu "La Habitación" (2018). 

W "Efekcie Motylka" zadbał o sound design i warstwę dźwiękową łącząc surowe materiały dokumentalne z planu z piękną muzyką Jana A.P. Kaczmarka.

Kamil Przełęcki - FOTO 2015.jpg

KAMIL PRZEŁĘCKI

producent

Producent oraz kierownik produkcji filmowej; m.in.: "Król życia", reż  J.Zieliński, "Po prostu przyjaźń", reż. F.Zylber, "Plan B" reż. K.Dębska. Wcześniej kierował produkcją takich filmów jak: „Katyń" (reż. A. Wajda), „Zemsta" (reż. A. Wajda), „Wyrok na Franciszka Kłosa” (reż. A. Wajda), „Statyści” (reż. M. Kwieciński), „Barbórka” (reż. M. Pieprzyca), „Król życia” (reż. J. Zieliński) i inne. Ekspert PISF. Wykładowca kierunków związanych
z filmem i mediami: WSF, GSF, WAJDA SCHOOL oraz UŚ WRiTV. 

W "Efekcie motylka" pełni rolę spoiwa łączącego świat emocji i artystycznej wizji z formalnymi aspektami produkcji, koprodukcji i dystrybucji.

2020-02-25.png

JAN AP. KACZMAREK

kompozytor muzyki

Wybitny kompozytor muzyki filmowej i teatralnej, laureat Oscara za ścieżkę dźwiękową do filmu "Marzyciel" (2005). Nominowany do Złotych Globów i nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej - BAFTA. Członek Amerykańskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej.

Dzięki muzyce i osobowości Pana Jana film "Efekt Motylka" uzyskał swój specyficzny ton emocjonalny, wyważony i delikatny.  Prosząc Pana Jana o współpracę wiedzieliśmy, że bierzemy los na loterii. Szanse na sukces były tylko teoretyczne. A jednak - udało się i Pan Jan zechciał z nami przeżyć tę piękną przygodę. 

EM_-_MAGDALENA_SZMIDT_-_ZDJĘCIE_1.jpg

MAGDALENA MOLAK -SZMIDT

koproducent /

kierownik produkcji 2015-2018

Producentka filmowa i teatralna, specjalistka ds komunikacji w obszarze kultury, polonistka.

Bez Magdy nie byłoby "Efektu motylka" . Dzięki jej determinacji, zabiegom organizacyjnym, podejmowaniu ryzyka produkcyjnego - udało się zarejestrować najcenniejsze materiały z lat 2015 - 2018 r. I choć w ostatniej fazie zdjęć produkcja zyskała format filmu kinowego - nadal w razie potrzeby jest gotowa do pomocy, by "wszystko się udało".

OSOBA - Julia Maisa - FOTOSMALL.jpg

JULIA
MAISA

II kierownik produkcji

Absolwentka Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

W "Motylku" zaczynała od najprostszych działań pomocniczych jako asystent w pionie produkcji  reżysera. Jako, że zdjęcia do filmu trwają długo zdążyła nabrać wprawy i dojrzeć do organizacji polskiej części zdjęć III fazy produkcji.  Z racji wykonywanych prac przy materiałach filmowych - prawdopodobnie jest jedyną osobą oprócz reżysera, która tak dobrze zna materiał .

PRODUCENCI

CINEO STDUIO LOGO_NEW.png

Cineo Studio

  • Facebook Social Icon

Producent wiodący filmu

ARS IMAGO - LOGO.png

Ars Imago JS

  • Facebook Social Icon

Koproducent

TVP - LOGO.jpg

Telewizja Polska  SA

  • Facebook Social Icon

Koproducent

KONTAKT
KONTAKT

Dziękujemy za wiadomość!

bottom of page