top of page

JAN SAUDEK - CZESKI FOTOGRAF 

1996 / film dokumentalny  (16mm / 40 min.)

reż. Sławomir Pultyn, Jarosław Rybicki

Kierownik Produkcji  (PROFILM Sp. z o.o.) 

Dokument kreacyjny, inspirowany postacią Jana Saudka - niezwykłego ekscentyryka, wspaniałego fotografa, nietuzinkowego artysty. Wspaniałe zdjęcia korespondujące w stylistyce z pracami bohatera stwarzają nastrój wędrówki w głąb życia, duszy artysty i przez ten pryzmat skłaniają do refleksji nad prawami najważniejszymi: życiem, śmiercią, miłością...  FIlm realizowany na taśmie 16mm, co w 1996 roku nie było już normą. Dokument stawał się powli elektronicznym gatunkiem. Tu jednak taśma gra swą rolę. 

1991 - 1998 Filmografia

 

Pierwszy okres edukacji zawodowej i pierwszych prób w działaniach produkcyjnych, na początku amatorskich, później półprofesjonalnych - głównie w obszarze produkcji video dla TV.  W czasie studiów w katowickiej filmówce nawiązana współpraca z lokalnym SF HORYZONT oraz lokalnym ośrodkiem TVP K-ce - dała pierwsze możliwości pracy zawodowej w postaci realizacji krótkich mini form fabularnych, współtworzenia programu TV (live) oraz realizacji reportaży i mini form dokumentalnych.

Te doświadczenia sprawdziły się znakomicie w dalszej pracy już dla trójmiejskich producentów - Video Studio Gdańsk, AF Profilm i M.T. Art (działającej także na rynku stołecznym). Owocem tej współpracy poza wieloma formalmi telewizyjnymi i dokumentalnymi - są trzy bardzo udane dokumenty, zupełnie różne w stylistyce i technologiii powstawania: "Partia, pieniądze, rock'n'roll" (reż. P.Chmielewski), "Jan Saudek - czeski fotograf" (reż. Sł.Pultyn, J.Rybicki) oraz "Kieszonkowcy" (reż.M.Dejczer).

 

 

KIESZONKOWCY

1997 / film dokumentalny (DV / 40 min.)

reż. Maciej Dejczer

Kierownik Produkcji  (M.T. ART Sp. z o.o. )  

Dokument z krwi i kości. Realizowany na granicy normalnych warunków oragnizacji produkcji filmowej. Realne sceny kręcone w realnych sytuacjach, ukryte kamery śledzące, tropiące i dokumentujące akcje kieszonkowsców w stołecznych autobusach, tramwajach, pociągach. Tłum, czekanie, moment akcji. Film opowiada o policjancie  z syndromem Don Kichota, walczącym z kieszonkowcami, których prokuratura wypuszcza z aresztu ze względu na niską szkodliwość czynu.  Dynamiczny, prawdziwy film.

  

bottom of page