top of page

Technologia cyfrowa jest wspaniała. Można wszystko. Łatwo, bez ograniczeń, szybko. Jej rozwój sprawia, że kino (jakościowo) zaczyna faktycznie wchodzić pod strzechy. Telewizory HD i domowe projektory HD oraz systemy dźwięku dookólnego pozwalają na przeżycia jak w kinie. I będzie jeszcze lepiej – bo przed nami rewolucja 4K. Czy jesteśmy na nią gotowi? Nie, bo dzisiejsza produkcja cyfrowa jest mniej jakościowa niż analogowa taśma filmowa. Paradoksalnie.

Żyjemy w czasach, w których wszystko się digitalizuje. Muzykę, zdjęcia, książki i filmy. To nieunikniony proces rozwoju dającego nowe, fantastyczne możliwości kreacji. Dzięki cyfrowemu zapisowi obrazu i dźwięku, cyfrowej obróbce w postprodukcji i cyfrowej projekcji zyskujemy nowe możliwości. Możliwości nieograniczone niczym, poza naszą własną wyobraźnią. Użyjmy tej wyobraźni także do tego, by nie stracić bezpowrotnie efektów naszej pracy.

Publikacje i artykuły branżowe

 

W niniejszym dziale znajdują się przedruki publikacji branżowych autorstwa Kamila Przełęckiego, dotyczące nowoczesnych rozwiązań, zagadnień, problemów związanych z edukacją filmową, produkcją i dystrybucją filmów fabularnych w modelach tradycyjnych i nowomediowych.

O ryzyku katastrofy w świecie cyfrowym powiedziano dość dużo. Ale jak to ze wszystkimi ostrzeżeniami bywa, dopóki nas nie dotkną bezpośrednio – interesujemy się nimi co najwyżej pobieżnie. Myślimy: „coś, ktoś mówił, że nie powinno się tak robić, ale to pewnie mnie nie dotyczy”. Lecz jak trafia się prawdziwa tragedia – rusza lawina działań. 

W gąszczu nowych technologii i modeli biznesowych – dorosły człowiek nieco mniej zorientowany w świecie Internetu ma olbrzymi problem z identyfikacją tego co jest piractwem, a co nim nie jest. Nie pomaga w tym ani prawo, ani wyrazista komunikacja społeczna. Odróżnianie dobrego od złego stało się bardzo trudne (...)

bottom of page