top of page

Nowe media i ich konwergencja

 

W dobie rewolucji technologicznej jakiej jesteśmy świadkami na przestrzeni ostatnich lat i nieuchronnej (a może także i zbawiennej) konwergencji tradycyjnych mediów - specjalizacja tylko w jednym obszarze produkcji audiowizualnej może już nie zapewniać sukcesu zawodowego. Umiejętność szerokiego myślenia, cross-mediowego planowania produkcji i promocji staje się najbardziej pożądaną wartością szeroko rozumianego showbiznesu. Świat filmu i gier zaczyna się przenikać, tradycyjne formy przekazu tekstu w prasie, dźwięku w radio i obrazu w telewizji znajdują wspólny mianownik w postaci kanału zwrotnego w komunikacji z odbiorcą, a wszystkie media stają się dostawcami treści na żądanie, w miejscu i czasie, o którym nie decyduje już nadawca. Czas, w którym linia podziału między nadawcą a odbiorcą treści była jasna i klarowna odszedł dekadę temu do lamusa. Dziś widz, czytelnik, słuchacz współtworzy przekaz, stając się nadawcą i współtwórcą nowych treści i nowych mediów.

 

Niezwykle ważne jest zatem poznanie zasad oraz zrozumienie różnic i podobieństw w procesach tworzenia filmów, programów telewizyjnych, gier oraz interaktywnych form promocji – by umiejętnie poruszać się w tym fascynującym świecie nieograniczonych możliwości, by spełnić się zawodowo, kreacyjnie i biznesowo.

 

Ważne jest  połączenie tradycji z nowoczesnością, poprzez splecenie ze sobą klasycznych zasad zarządzania i biznesu z możliwościami oraz specyfiką nowych mediów cyfrowego świata kultury i rozrywki. To szansa dla dynamicznych, odważnie myślących producentów na pokonanie granic i ograniczeń stawianych przez stare, konserwatywne modele produkcji. To świetny punkt startu do spełnienia zawodowego i wizjonerskiego budowania swojej przyszłości.  

bottom of page